post __ No comments

  «А може зробиш безкоштовно?»: чому праця без грошей — це неправильно

  Loco / 18/05/2017 / Корисне, Цікаве про дизайн

  В царині культури найчастіше просять зробити якусь роботу безкоштовно — тому що це важливий проект або він обіцяє виконавцю піар. Співзасновник агентства Art Management і Port Creative Hub Катерина Тейлор вважає, що будь-яка праця мусить бути оплачена.

  Минулого тижня мені тричі запропонували безкоштовно зробити різного роду проекти. Безкоштовно — тому що вони соціальні, важливі і некомерційні. Все б нічого, але некомерційні, соціальні і важливі проекти — це і є моя робота, оскільки творчий сектор — як раз ті люди, які всі ці ініціативи обслуговують. А слово «соціальний» далеко не завжди означає благодійний і тим більше волонтерський.

  «Смертних гріхів не сім, а вісім. Восьмий — працювати безкоштовно », — так в минулому році висловився в Києві Євген Чичваркін. Але є в Україні серйозна проблема, коли одна людина просить — іноді дуже наполегливо — зробити щось по доброті душевній. Однак таким чином ви просто показуєте свою неповагу, і вважаєте, що ваша ідея набагато вагоміша, ніж робота іншої людини.

  Ви ж не пропонуєте вашому дантисту безкоштовно поставити вам пломбу, правда: «Та там роботи всього на півгодини, і пломба ж крихітна потрібна!» Чи не приходите в магазин і не намагаєтесь взяти безкоштовно плаття, яке ви вподобали: «Слухайте, мені не для себе, я в ньому буду займатись волонтерством». І платите за таксі, навіть якщо їдете на ньому на благодійний концерт.

  Але при цьому у нас цілком увійшло в звичку просити дизайнера безкоштовно намалювати сайт, фотографа — познімати за їжу, а журналіста — написати ввечері есе про свій проект. Так ось, якщо ми хочемо, щоб події, виставки, концерти та інші некомерційні проекти проходили на високому рівні — цю роботу потрібно оплачувати. Креативний сектор має надзвичайний потенціал. Це неосяжна індустрія, яка в європейських країнах складає відчутну частку від ВВП. Але її потрібно поважати.

  В понятті креативна економіка рівно половина слів — це «економіка». Якщо спрощено, то на Заході всі розуміють цінність культури і того, що, в принципі, це такий самий сектор послуг, як і будь-який інший. І коли ви просите художника намалювати картину, фотографа — надрукувати ще одну фотографію, дизайнера — зробити логотип, куратора — влаштувати виставку, а культурного менеджера — організувати будь-яку подію, то це повинно оплачуватися так само, як манікюр в салоні і заміна масла на СТО. Чому ви вважаєте за потрібне залишати офіціантові чайові, але не сприймаєте ідею хоча б мінімально оплачувати працю, яка формує основи вашого естетичного буття?

  Отже: коли ви пропонуєте комусь зробити щось безкоштовно, пам’ятайте про те, що:

   

  — Це і є його хліб. Він цим заробляє, годує свою сім’ю, дітей, оплачує навчання і житло. І якщо він буде регулярно погоджуватися робити свою роботу безкоштовно, то у нього не буде їжі, сім’ї, навчання і житла;

  — Працювати безкоштовно для нього рівносильно мінусу. Тому що він витрачає свій час, а значить втрачає гроші, які міг би заробити, щоб оплатити всі витрати компанії і зарплати своїх співробітників;

  — Більшість проектів, які пропонують художникам / агентам культури — страшно соціальні, мегаважливі і залишаться в історії. Ваш — не виняток.

   

  Одна справа, якщо безкоштовно попрацювати просять друзі. Але найчастіше у відповідь на питання про гонорар абсолютно незнайомі люди з подивом розводять руками: «Але ж ви отримаєте такий піар і таке промо!» Працювати за піар — штука корисна і гарна, але тільки до тих пір, поки не хочеться повечеряти. І тоді залишається тільки чекати, коли в магазині або ресторані вас погодяться постачати їжею за той таки піар і промо. Пропонувати художникам і культурним агентам таке замість гонорару — це те ж саме, що в старі часи підказати їм їсти тістечка, якщо немає хліба

  За останні два роки в Україні дуже багато робиться безкоштовно. Волонтери та активісти багато в чому підмінили функції держави — і це приголомшливий приклад єднання. Безліч культурних і навколокультурних подій були організовані тільки завдяки тому, що різні люди пожертвували заради цього своїми часом і грошима. Не раз займалися таким і ми з друзями і колегами. Але дуже важливо розуміти, що безкоштовна праця не повинна ставати аксіомою, і неправильно вселяти почуття провини за те, що ти обираєш свій суспільно важливий проект, а не проект людини, яка просить тебе зробити щось «за піар». Допомагати можна і потрібно, але тільки тоді, коли у тебе є на це сили і час, а не тоді, коли тебе до цього насильно підштовхують.

  Дуже хочеться, щоб всі творчі і талановиті люди залишилися тут, а не емігрували, як це вже відбувається, наприклад, з художниками, які прекрасно вирушають на резиденції за кордоном, отримують західні гранти і поступово назавжди їдуть туди, де більш благополучні умови. Якщо ви хочете підвищувати якість культури тут — почніть з себе, з усвідомлення того, що потрібно не просто споживати, а розуміти цінність того, що для вас створюють інші. І цінуйте будь-яку чужу працю.

  Автор статті: Катерина Тейлор
  Переклад: Loco